Skulem

skulemččbZ mnoha stvorení na svete by nás najviac mali zaujímať tie, čo sú nám najbližšie. Mali by sme ich dobre poznať už len z toho dôvodu, že môžu ovplyvniť naše životy k dobrému, no bohužiaľ častejšie k tomu zlému. Keď sa tak stane, musíme byť pripravení zareagovať rýchlo a tak, aby sme zachránili svoj, či príbuzného život. Jedným z takýchto nám blízkych stvorení je aj skulem. Je to monštrum, ktoré je rozmohnuté všade tam, kde sa dostala ľudská rasa. Organizácia Pre Ochranu Monštier sa snaží šíriť osvetu, aby sa vyhla nepríjemnostiam a ochránila ľudí, aj samotné monštrá.

Na začiatok je potrebné spomenúť presné miesta, kde sa skulem vyskytuje. Áno – sú to ľudské príbytky. V minulosti bolo toto monštrum známe pod ľudovým pomenovaním „bubák“. Určite ste už stretli ľudí, ktorí sa svojim ratolestiam vyhrážali bubákom, ak nebudú poslúchať. Možno to zabralo, možno nie, ale týmto činom rodičia ohrozili celú domácnosť. Skulem má pomerne vysokú inteligenciu a keďže už generácie žije s ľuďmi, slovo „bubák“ ho priťahuje. Ak sa teda v nejakej domácnosti často spomína jeho ľudový názov, naozaj do nej príde a nezáleží to od poslušnosti detí.

Je vysoký zhruba 50cm a v kľudovom stave má farbu podobnú ľudskej pokožke. Keďže je to monštrum humanoidné, veľa z jeho tela sa môže ponášať  na človeka. Jeho hlava je podobná tej ľudskej. Jeho oči sú k nej nepomerne veľké. Má ich pskulemrispôsobené  na nočné videnie a taktiež sa v nich nachádzajú termoreceptory, ktoré mu pomáhajú nájsť korisť v úplnej tme. V ústach má tri rady ostrých zubov. Dokáže vydávať hlasný syčivý zvuk, hlavne keď sa cíti byť ohrozený. Vo všeobecnosti je však celkom tichý, hlučný môže byť len jeho presun po byte, kde občas zakopne. Toto  monštrum má veľmi dobre rozvinuté krvné riečište – jeho žily sú dobre viditeľné všade na povrchu tela. Má osem končatín, z toho všetky sú ruky. Tie nie sú chránené nechtami ako by sme mohli očakávať. Používa ich hlavne na presun. Väčšinu dňa je zalezený v úzkych priestoroch pod alebo za posteľou, skriňou či kredencom. Živí sa prachom, no k prežitiu potrebuje aj životnú energiu ľudí. K svojim obetiam si vytvára vzťah a preto ich občas v noci hladká po odkrytých častiach tela… Ľudia, čo sa na hladkanie zobudili povedali, že jeho rúčky sú jemné ako rúčky bábätka a že keď sa strhli skulem sa na nich ešte hodnú chvíľu uprene pozeral. No za normálnych okolností je veľmi obtiažne ho vzhliadnuť. Má úžasnú schopnosť maskovať sa podobne ako chameleon – dokáže meniť farbu podľa prostredia, kde sa práve nachádza. A to oveľa efektívnejšie ako nám známe zvieratá.

Parazitovanie tohto monštra nie je úplne neškodné. Nevyspatie môže spôsobovať bolesti hlavy až silné migrény. No čo je horšie, skulem  vylučuje do vzduchu feromóny, ktoré obsahujú toxíny. Ak človek vdýchne tento toxín, ten sa mu dostane až do samotného jadra bunky a pozmení genetickú informáciu. Vo vysokom množstve môže vyvolať chorobu. Nemusí sa prejaviť hneď. Keďže choroba má genetický charakter. Nositeľ môže byť až do smrti zdravý, chorobu zdedia až jeho potomkovia. Tá sa prejaví ako napríklad rakovina, skleróza multiplex a iné veľmi vážne choroby, ktoré sa končia smrťou… Ak si niekto nie je istý, či toto monštrum prebýva v jeho byte, dobrým testom je zahľadieť sa do tmy. Ak náhodou vidíte v tme obrazce, je takmer viac ako isté, že skulem na vás parazitoval pred krátkym časom.

História tohto monštra nie je veľmi svetlá. S nástupom kresťanstva sa veľa monštier stalo považovaných za démonov a skulem vďaka svojmu vzhľadu nebol výnimkou. Do domov, kde sa vyskytoval boli pozývaní exorcisti, ktorí sa ho snažili vyhnať. Keď skulema rozdráždili, stal sa veľmi nebezpečným. Keďže je rýchly a dokáže sa prepchať cez úzke priestory (hypermobilita), častokrát ich škaredo zranil. Nie sú však prípady, kedy by sa jeho fyzický útok skončil smrťou.

OPOM prvého skulema chytila v roku 1867 v jednom z Bratislavských sirotincov.

Na konci 90-tych rokov polícia objavila v zaistených mafiánskych budovách akváriá, kde boli chované monštrá skulem vyšľachtené do extrémnych rozmerov (až nad 1 meter). Využívali ich na mučenie „nepohodlných“ ľudí. Táto  veľká odnož  je dodnes chovaná v  laboratóriách OPOM.

Na záver chce OPOM infor movať o tom, že ak sa vo vašej domácnosti nachádza skulem, deratizácia nie je nutná. Monštrum žije maximálne jeden rok. Je obojpohlavné a rozmnožuje sa na tienistých lúkach, kde do zeme kladie vajíčka. Čiže v domácnosti sa ďalej nerozmnožuje. OPOM taktiež radí, ak nastane priamy stret, nechať skulema na pokoji. Sám nikdy nezaútočí a do pár mesiacov opustí váš príbytok.

P1450484
Dvaja skulemovia v obytnej izbe

Zvláštna skulemova anatómia

ROD: Monštrum
DRUH: Skulem
TYP: Monštruoidné
ROZPÄTIE RÚK: 80 – 120cm (v laboratóriu až 2,3m)
VÝŠKA (v kohútiku): 50 – 65cm (v laboratóriu až 1,5m)
FARBA: Farba ľudskej pokožky, zmena farby podľa prostredia
POTRAVA: Prach, ľudská energia
NEBEZPEČNOSŤ: Poranenia, smrteľné choroby

Komentáre