Kisaist
Ako všetci dobre vieme, mačkovité šelmy sú jedny z najnevyspytateľných tvorov vo vesmíre. Nedajú sa ovládnuť ani skrotiť, sú hrdé a nezávislé. Svojou charizmou nútia ostatných zbožňovať ich a robiť všetko preto, aby s nimi boli za dobré. Táto vlastnosť neobišla ani monštrá tohto typu. Už ste mohli čítať o tyrsielovi a jeho hrôzostrašnej majestátnosti, čo ovládla aj samotnú smrť, dnes vás OPOM informuje o jednom z najmenších monštier tohto typu. Na prvý pohľad celkom zlatého tvora, no ako to už býva, každé monštrum dokáže spôsobiť nejaký problém.
Kisaist. Už jeho exotický vzhľad o ňom prezrádza, že nepochádza z Európy, i keď v dnešných dňoch sa na našom území vyskytuje v hojnej miere. Prišiel k nám z ďalekého východu – až z Číny. Toto drobné monštrum dosahuje výšku v kohútiku 5-6cm, niektoré samce môžu dorásť až do 7cm. Dĺžka ich tela s chvostom sa pohybuje od 10 do 15cm. Jeho malý vzrast je dôvodom, prečo si ho prepravcovia často nevšimli, a tak sa kisaist dostal v krabiciach do celého sveta. Ale prečo sa kisaist skrýva do krabíc? Čo ho na nich priťahuje? Prečo vliezajú iba do krabíc od obuvi? Odpoveďou na tieto otázky je istá látka, ktorá sa používa v Číne ako prímes do gumy, z ktorej je vyrábaná podrážka, niekedy aj celá topánka. Táto látka je pre kisaist aromatická. Priťahuje samice a keďže kisaist žijú podobne ako levy vo svorkách, do krabíc sa dostanú aj samce. Ako táto skutočnosť ovplyvní nás? Divili by ste sa, koľkým z nás už toto malé monštrum spôsobilo patáliu a my sme o tom nemali ani len tušenia.
Istý nemenovaný pán z Čiech mal nepríjemný problém – smrdeli mu nohy. Bol to veľmi výrazný zápach, ktorý znepríjemňoval život jemu a v rovnakej miere aj jeho okoliu. Vystriedal mnoho typov obuvi. Pochodil niekoľko doktorov, nakoniec mu nezostalo nič iné ako chabá alternatíva používania dezodorantov, ktorá však fungovala len krátko. Nič mu nedokázalo pomôcť. Tento problém sa s ním ťahal už trinásť rokov. V jeden obyčajný deň, keď sa ako vždy viezol metrom do práce, spolusediaci muž mu podal vizitku so slovami:
„Mal som rovnaký problém ako vy.“ mrkol mu na nohy, potľapkal ho po pleci a vystúpil.
Na vizitke bolo napísané meno a kontakt na istého Dr. Pokorného podporované akousi organizáciou OPOM. Problém tohto pána bol tak nepríjemný, že i napriek svojmu stálemu znechuteniu sa rozhodol ešte poslednýkrát zabojovať proti zápachu z nôh. A urobil dobre. Dr. Pokorný ho vypočul a jeho diagnóza bola jasná.
„Za váš problém nemôžete tak úplne vy.“
Povedal mu o OPOM aj o výskumoch, ktoré táto organizácia podporuje. Monštrá ovplyvňujú ľudské životy do veľkej miery a za tento smrad môže práve jedno z nich. Malé monštrum nazývané kisaist. Povedal, že ak sa chce svojho problému zbaviť, jeho domov potrebuje nutne demonštrumáciu a nové topánky. Po prevedení demonštrumácie sa u nemenovaného pána odchytilo viac ako sto kisaist! Bola to doteraz najviac zamorená domácnosť akú OPOM kedy zaregistrovala.
A ako sa kisaist zaslúžili o to, že dotyčného nohy smrdeli akoby si ich tri týždne neumýval? Ako už bolo spomínané, kisaist trávia veľa času v topánkach. Samce kisaist majú dva až deväť chvostov pri čom má každý z nich na konci drobnú žľazu. Tá vylučuje feromón, ktorým si samce značkujú teritórium – značkujú si vnútro topánok. Tento feromón reaguje s ľudským potom za veľmi silno zapáchajúcej reakcie. Takto vzniká domnienka, že ľudské nohy smrdia viac, než iné časti tela.
Tieto minimačacie monštrá sa prakticky nedajú zazrieť. Sú schopné veľmi rýchleho pohybu, navyše vedia na pár minút zmeniť farbu tela podľa prostredia, v ktorom sa nachádzajú. Ďalšou zaujímavosťou na tomto monštre sú jeho veľké uši. Drobné výbežky na krajoch ušníc sú tentakuly – žliazky na predĺžených tyčinkách, ktoré produkujú enzýmový sliz pripomínajúci kvapôčky rosy. Tieto žľazy sa vyskytujú aj u mäsožravých rastlín z čeľade Drosera. Lákajú hmyz, ktorý kisaist uloví alebo ho strávi rovno na ušiach. Tentakuly kisaist sa obnovujú každé dva týždne. Nie sú jedinou podobnosťou s rastlinami, ktorú kisaist má. Ako ste si už všimli, uši kisaist sú zelenej farby. Nepokrýva ich srsť. Pod pokožkou sa nachádza chlorofyl. Áno! Kisaist je schopný fotosyntetizovať. Rovnako ako jeho uši, chlorofyl obsahujú aj drobné fliačky na jeho chrbte, ktoré môžu pokrývať celé telo. Z tohto dôvodu kisaist miluje vyhrievanie sa na slnku.
Okrem sviežej zelenej hýri kisaist i mnohými ďalšími farbami. Jeho mačacie oči sú jasnomodrej farby, nájdu sa však aj jedince so žltým zafarbením dúhovky. Pruhy na tvári sú spravidla oranžové. Oranžová farba môže spestrovať aj čiernu až sivú farbu hrivy, ktorá sa pri kisaist vyskytuje aj u samcov aj u samíc. Srsť na tele je čierna a lesklá. Na chvostoch sa vyskytuje kombinácia bielej a čiernej farby. Na labách má kisaist štyri prsty s pazúrmi, ktoré nedokáže vťahovať dnu ako bežné mačky. Mláďatá môže mať dvakrát do roka. Samice kladú 1 až 3 vajcia na bezpečné miesto. Na sedení sa strieda celá svorka (7-50 jedincov). Po mesiaci sa vyliahnu malé mačiatka kisaist. Po troch týždňoch, keď sa živia materským mliekom začnú byť schopné fotosyntézy a lovu. Pohlavne dospievajú v dvoch rokoch. Kisaist sa dožíva 7-10 rokov. Pre človeka nie je nebezpečný. Obyčajný smrteľník ho za celý svoj život nezazrie. Spomenie si naň snáď len vtedy, keď sa vyzuje z topánok a zhlboka sa nadýchne… 😉
ROD: | Monštrum |
---|---|
DRUH: | Kisaist |
TYP: | Mačkovité |
DĹŽKA (bez chvosta): | 10 – 15cm |
VÝŠKA (v kohútiku): | 5 – 7cm |
FARBA: | Čierna, biela, zelená, modrá/žltá, oranžová |
POTRAVA: | Hmyz, Slnečná energia |
NEBEZPEČNOSŤ: | Nie je |
fantastické a tiež úžasné blog. vlastne by som chcel poďakovať, pretože nám ponúka oveľa lepšie
detaily.